Daruieste Pentru Educatie

Suport pentru cat mai multi liceeni in instalarea obiceiurilor constructive prin care isi traiesc viata la adevaratul potential.

12.500 lei / an;

Perioada: anual, incepand cu 2017;

• Manager de proiect: Horia Pirga
  • Claudia Pirga
  • Mandica Tinta
  • Ioan Martin

Proiectul "Daruieste pentru Educatie!" se adreseaza liceenilor din Romania care doresc sa deprinda obiceiul de lucra cu scopuri si obiceiuri constructive in vietile lor.

Prin intermediul proiectului liceenii primesc un exemplar din cartea "Obiective si Obiceiuri" si participa la 3 cursuri despre scopuri si obiceiuri, cursuri sustinute de Romeo Cretu si voluntarii implicati in proiect. Cursurile au durata de 50 de minute fiecare si se desfasoara la interval de aproximativ o luna de zile.

Cartile "Obiective si Obiceiuri" sunt daruite de persoane fizice sau juridice care vor sa se implice in proiect. Noi le spunem frumos Daruitori.

Cursurile sunt daruite de Romeo Cretu si voluntarii implicati in proiect.

In Sezonul 1 - 2017 - 2018 - au fost daruite 715 carti si 70 de ore de curs in 26 de clase de liceu din 8 judete si 11 orase. Pentru Sezonul 2 - 2018 - 2019 - estimam un numar de 1.500 de carti daruite si 150 de ore de curs.

Rotary Club Slobozia a participat la Sezonul 1 cu un numar de 97 de elevi, Interact, Liceul Pedagogic, Liceul de Arte, si va continua in Sezonul 2 cu 600 de elevi din tot judetul Ialomita. Buget : Sezolul 1: 2.500 lei; Sezonul 2: 125.000 lei.