Promenada Inimilor

Promovarea stilului sanatos de viata.

Preventia bolilor cardiovasculare.

2.200 lei / an;

Perioada: anual, din 2013;

• Manager de proiect: Virgil Petcu
  • Adriana Stroe
  • Daniel Donisei
  • Valeriu Rosca

Lipsa miscarii este unul dintre factorii care pot duce la aparitia bolilor de inima. Exercitiile fizice reduc considerabil incidenta atacului de cord si riscul de a dezvolta alte boli cauzate de obezitate.

Doza optima? Minim 30 de minute de mers intr-un ritm alert, de 5 ori pe saptamana!!!

"Promenada Inimilor" determina intreaga comunitate, indiferent de varsta sau de conditia fizica, sa resimta beneficiile miscarii in aer liber.

Pentru ca mersul pe jos regulat:
- Face inima mai puternica.
- Imbunatateste tonusul muscular.
- Ajuta la mentinerea greutatii.
- Creeaza buna-dispozitie.
- Si mai presus de toate, este placut si distractiv - mai ales atunci cand il impartasesti cu prietenii sau familia!

Fundatia Romana a Inimii si Societatea Romana de Cardiologie, in parteneriat cu Forumul National de Preventie, Athletic CardioClub si Rotary District 2241 lanseaza campania "Promenada Inimilor" - proiect de amenajare a unui traseu accesibil ce isi propune sa incurajeze populatia sa faca miscare, ca mijloc de preventie a bolilor cardiovasculare.

In 2013, 25 de orase din tara plus Chisinau s-au inscris la "Promenada Inimilor". In anul 2014 s-au inscris 32 de orase din tara plus Chisinau.