Instalatie termica "casa Lucia Fetesti" pentru copii autisti

Asigurarea confortului pentru o buna desfasurare a activitatii Centrului.

Realizarea instalatiei termice in cladirea in care functioneaza Centrul, pentru a oferi posibiliatea celor implicati sa aiba activitate si pe perioada de iarna.

7.350 lei;

Perioada: 2010;

Realizat: 100%;

Copiii cu autism au nevoie de terapie continua sustinuta de catre personal calificat. Aceasta vizeaza imbunatatirea sau dezvoltarea abilitatilor de comunicare, combaterea izolarii sociale, formarea unei anumite rutine, acumularea de informatii si cunostinte, estomparea comportamentelor distruptive, etc. Intreruperea terapiei conduce la inregistrarea unui regres sau la consecinte ireversibile.

In casa Lucia din Fetesti activitatea era intrerupta in sezonul rece, sau desfasurata ocazional in functie de capriciile vremii. Prin implicarea RC Slobozia in acest proiect, cladirea beneficiaza acum de instalatie termica.