SPECIALIZARE SUDURA, LA LICEUL TEHNOLOGIC "AL. I. CUZA"

Asigurarea echipamentului necesar studiului pentru elevii Liceului Tehnologic.

Dotarea atelierului din cadrul Liceului Tehnologic "Mihai Eminesc" Slobozia cu 5 aparate de sudura.

Asigurarea consumabilelor pentru activitatea de sudura pe parcursul unui an scolar.

Buget: 2.500 lei;

Perioada: 2014;

Realizat: 100%;

Elevii celor doua clase profesionale de sudori invatau sa lucreze cu un singur aparat,iar acum vor avea posibilitatea sa faca practica mai multa la scoala si cu aparate de ultima generatie. Presedintele Clubului, Liviu Daniel Patrichi, spune ca donatia reprezinta o investitie in viitorul elevilor.

Responsabil in Comisia Profilului Tehnologic, profesoara Elena Radu precizeaza ca pentru clasele de sudori Liceul are dezvoltate parteneriate cu doua firme locale. Multi dintre elevii care urmeaza cursurile claselor de sudori s-au reorientat catre scoala profesionala de la liceu. Cristian Popa din Cazanesti intentioneaza sa profeseze ca sudor in strainatate, iar Radu Marian Sterie din Andrasesti chiar a lucrat in timpul verii la Bucuresti.

Pe langa cele 5 aparate de sudura, Clubul Rotary a mai donat si electrozii necesari pentru un an de zile.