Sustine educatia!

Redirectionarea a 20% din impozitul companiilor dumneavoastra catre Rotary Club Slobozia.

Constientizarea importantei educatiei pentru generatiile actuale.

Urmarirea indeaproape a indeplinirii obiectivelor propuse.

Perioada: 2018 - 2019;

Companiile platitoare de impozit pe profit pot redirectiona 20% din impozitul pe profit, dar nu mai mult de 5% din cifra de afaceri catre un ONG care sustine o cauza sociala.

Modalitatea de redirectionare este foarte simpla. Compania isi calculeaza suma aferenta celor 20% din impozitul pe profit datorat, apoi incheie un contract de sponsorizare cu ONG-ul pe care isi doreste sa il sustina, iar cheltuielile sunt deductibile. Acest tip de sponsorizare nu presupune alte cheltuieli suplimentare si nu afecteaza profitul net al companiei.

Avantajele unui asemenea tip de donatii este ca reprezentantii companiilor au libertatea de a alege destinatia unei sume, care in alte conditii ar ajunge oricum la stat, si, in plus, contribuie la o cauza nobila, fara nici un fel de cheltuiala. De asemenea, contributia fiecarei companii ar putea determina un progres semnificativ in solutionarea si prevenirea problemelor sociale.